УКРАЇНА – ЄДИНА КРАЇНА
Мета:
сформувати в учнів знання про основні віхи з історії становлення України, її
сьогодення, вміння розуміти єдність і цілісності України; створити умови для
виховання в школярів готовність бути повноцінними членами суспільства, які
зможуть знайти шлях до стабільності, миру і злагоди в Україні.
Обладнання:
карта України, фотографії, державні символи України, відеоролики, музичний супровід.
Девіз уроку:
«Ми тут. Ми всі. Ми є. Ми гурт. Єднаймося. Ми є той грунт подій майбутніх
вирішальних»
(М. Вінграновський)
I. Організаційний момент.
Пісня
А. Князя «Моя Україна» або кліп « Моя
Україна – моя батьківщина»(1, 23 хв.)
Учитель. Доброго дня, дорогі учні! Сьогодні ви знову
сідаєте за шкільні парти, відпочилими,подорослішими, на жаль, не всі учні мають змогу сьогодні зустрітися за
шкільною партою, розповісти про свій
літній відпочинок. Наш перший урок я розпочала з відеоролика «Моя
Україна..» , тому що тема нашого уроку …(діти озвучують).
- Прочитайте вголос слова Вінграновського і
прокоментуйте їх.
І перше, що ми
зробимо –це привітаємо
Іменинників,громадян нашої величної країни:
Коваль,Середа,
Ростокін,
Привітання іменинників.
ІІ Основна частина
Учитель: - Проминуло раннє дитинство - і вже
стежинка від хати повела вас до школи. Саме тут відкрили для себе, що ви не
просто діти своїх батьків, а ще й українці, самобутній народ, а
Батьківщина наша - Україна, велика і прекрасна.
Учень:
Народе мій, пишаюся тобою:
Моя
душа - частинка твого «Я».
Красою
правди у святім двобою
Понад Майданом сонця лик сія...
Є
нація! Хай знають всі у світі:
Ми
є! Народ піднявся із колін!
І
переможно сонце правди світить,
Співає
гордо наш Державний Гімн.
(Звучить
Державний Гімн України).(рок-версія)
Учитель: - Україна - це рідний край, де ми народилися. Столиця України
- Київ. Широкі і чарівні простори, прекрасні села і міста. Могутньо котить до
Чорного моря сиві хвилі найбільша річка України - Дніпро. Буйною зеленню
шумлять на його берегах сади, ліси. Золотистим морем розливається безкраїми
нивами жито-пшениця. Погляньте на карту України. На ній позначено
кордони української землі. На півдні нашу державу омивають теплі моря - Чорне й
Азовське, є в нас чудові гори. Простір землі, заселений українським народом
великий. Щоб його перетнути, потрібно пішки йти із заходу на схід 90 днів,
долаючи щодня по 30 км.
-
Про етапи становлення України, її історію вам розкаже учень- історикознавець.(Малик)
Учениця : (Малик) Віддавна на
території України існували держави скіфів, сарматів, готів та інших народів,
але відправним пунктів української державності і культури вважається Київська
Русь (ІХ-ХІІІ століття).
Формування новітньої нації припало на часи
визвольної війни 1648-1657 років під проводом Богдана Хмельницького проти Речі
Посполитої. Результатом війни стало заснування в України козацької держави -
Війська Запорозького.
У ХУІІІ столітті козацька автономія була
ліквідована. Під час української революції початку ХХ століття постало декілька
національних держав: Українська Народна Республіка, Українська Держава,
Західно-Українська Народна Республіка.
У 1919 році відбулося возз’єднання українських
земель, проголошено Акт злуки. У 1922 році Українська республіка ввійшла до
складу Радянського союзу. Сучасна держава Україна утворилась у результаті
розпаду Радянського союзу 1 грудня 1991 року.
Україна - унітарна держава, територія якої
поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу
державних утворень і не володіють суверенними правами.
Учитель:
- А зараз ми проведемо вікторину «Чи знаєте ви Україну?»
1. У
якій півкулі знаходиться на карті наша Батьківщина? (У східній).
2. На
якому материку ми живемо? (Євразія).
3. Які
країни межують з Україною на півночі? (Білорусь).
4. З
якою державою Україна межує на сході? (Росія).
5.
Коли країна проголосила свою незалежність? (24 серпня 1991 року).
6. Де
знаходяться географічний центр Європи? (На території України в Закарпатській
області поблизу с. Ділове).
7. Яка
називається найвища вершина Карпат? (Г ора Г оверла, 2061 м).
8. Яка
найбільша річка в Україні? (Дніпро).
9. Як
називається столиця України? (м. Київ).
10. Яке
найбільше озеро в Україні? (озеро Сасик).
Учитель:
- Україна - одна з найбільших держав Європи. За офіційною статистикою на 1
січня 2014 року в Україні проживає 45,5 мільйонів осіб. За цим показником
Україна займає 29 місце у світі. Оскільки це велика країна, то живуть у ній
люди різних національностей. Поряд з українцями на території України проживають
представники понад 100 національностей.
А якже все
починалось? :
Учень : (Коваль) Хто ми? Хто ж ми,
українці? Звідки ми взялися?
"Звідки й всі, - один промовив, - тепер
розберися".
Історія України правічна. Вона сягає у
кілька тисячолітню глибину. Перша держава на території України
з’явилася 7 тисяч років назад. Українські землі були заселені мирними хліборобами закоханими у свою землю,
але мужніми і непереможними. І у нас є підстави думати, що трипільська
цивілізація, яка виникла на території України, була найдавнішою з усіх відомих.
Про це розповість наш телевізійний сюжет.
Учні
переглядають історичний ролик №2 » Трипільська цивілізація»)
Зажурилась Україна, бо
нічим прожити,
Витоптала
орда кіньми маленькії діти.
Котрі
молодії – у полон забрато;
Як зайняли,
то й погнали до пана, до хана.
Нестерпно стало жити українському людові в неволі, і
почав він утікати. Втікачі називали себе козаками. Вони заснували Запорізьку
Січ. Сміливі і волелюбні козаки стали гордістю України. Вони стали
захисниками і оборонцями всього народу. А щоб не розгубити навичок захисника,
придумали бойовий танець – гопак. Про це розповість наш телевізійний сюжет.
(Учні
переглядають історичний ролик №3 » Бойовий гопак» )
Учень: (Богданов)
Я
дуже уважно слухав
наших істориків і у мене є доповнення до їхнього матеріалу. Я дослідив історію походження деяких слів, а саме:
Слово «Україна» – утворилося від
словосполучення « у своєму краю»,
Слово «українець» – це той, хто живе у своєму краю.
Слово «козак» має кілька версій про
походження. Нам сподобалася така: козак
походить від слова «косак». Кілька тисяч років тому так називались воїни, які
носили на голові косу. Коса – це символ приналежності до касти воєначальників.
Право носити косу давалось тільки найкращим воїнам.
Учитель: Чи знаєте ви:
1. Що означає слово «козак»? (Вершник, вільна
людина.)
2. Кого вважали козаки батьком, матір'ю, дружиною та
товаришем? (Батько — степ, мати — Січ, дружина — шабля, товариш — кінь.)
3 Чи був гетьман самодержцем? (Ні.)
5. Найважливіша
ознака влади в
козацькому війську. (Булава.)
6. Що означає для козака слово «чайка»? (Човен.)
7. Найвідоміший козацький танок. (Гопак.)
8. Де розташовувались козацькі табори? (Запорозька
Січ.)
9. Народний співець, оспівувач подвигів козаків.
(Кобзар.)
10. Голова козацького уряду. (Гетьман.)
11. Про яку деталь козацького вбрання казали:
«широкі, як чорне море»? (Шаровари.)
12. Найвідоміша козацька страва. (Куліш.)
13.
Кому не дозволялося заходити на територію Запорозької Січі? (Жінкам.)
14.
Як називали козаків, що перебували на державній службі? (Реєстрові.)
15.
Автор першої української конституції.
(Пилип Орлик.)
16. Хто і коли наказав руйнувати Січ? (Російська цариця Катерина ІІ в 1775 році.)
Учитель:
- Український народ має давню історію, він
витворив оригінальну й неповторну культуру, відому всьому світові.
Однак найголовнішою
ознакою, що дає йому право називатися нацією, є мова - його найбільша духовна
цінність. Це найдорожчий скарб, переданий нам попередніми поколіннями,
виплеканий у давньому переказі, у народній пісні, у влучній приказці.
Пригадаймо слова Панаса Мирного: «Найбільше
і найдорожче добро в кожного народу - це мова. Ота жива схованка людського
духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої
сподіванки, і розум, і досвід».
Якщо в народу відібрати його мову, він зникне,
втративши культуру та історію. Ось як про це свого часу сказала Ліна Костенко ребус : «Нації
вмирають не від інфаркту, спочатку їм відбирають мову».
Учениця: Середа М.)
Один давньогрецький філософ казав: «Заговори, щоб я
тебе побачив». Це дуже символічний вислів із глибоким змістом. Якими побачать
українців інші народи, залежить від самих українців. Ми хочемо бути
багатомовними та освіченими, хочемо, щоб про нас знав увесь світ, хочемо
шанувати та любити рідну мову. Українська мова - це святі скрижалі української
нації, тому її слід берегти, пишатися нею, завжди пам’ятаючи про її значення,
про її цілющу, відроджуючу силу:
Ми
з нею відомі усюди,
Усе,
що треба, нам є
А
хто свою мову забуде,
Той
серце забуде своє.
Вона,
як зоря пурпурова,
Що
сяє з небесних висот.
І
там, де звучить рідна мова,
Живе
український народ.
В.
Сосюра
Учитель: - А зараз ми з вами
проведемо Конкурс «Мовознавство для допитливих»:
Завдання: Здійсніть подорож містами України і
скажіть, хто вас зустріне:
у
Києві - (киянин); у Донбасі - (донбасівець); у Мколаєві
(миколаєвці)
у Кіровограді - (кіровоградець); в Одесі - (одесит);
у Харкові -(харків’янин); у Чернівцях - (чернівчанин);
у Львові - (львів’янин); у Чернігові - (чернігівець);
у Сумах - (сумчанин); у Полтаві -
(полтавчанин).
Учитель:
- Слава країни - це не лише її територія, мова, природні багатства, а головне -
люди, які своїми здобутками прославляють країну на весь світ. Слід згадати
найвидатніших з-поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в історичну пам’ять, у
душу народу українського.
-
Про них Вам розкаже ще один дослідник.
Учень:
(Атаманчук)
Тарас Григорович Шевченко - український поет,
філософ, письменник, графік, художник, політик, громадський діяч, і, як кажуть
самі українці, духовний батько сучасного українського народу.
Григорій Сковорода - педагог, поет, просвітитель,
філософ, автор трактатів, байок, пісень.
Микола Лисенко, український композитор, автор опер
«Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер і оперет.
Михайло Грушевський - історик, організатор
української науки, професор, автор ілюстрованої історії України.
Борис Патон всесвітньо відомий вчений у сфері
металургії і технології металів, академік, президент Національної АН України,
автор технології зварювання тканин.
Ігор Тамм - видатний фізик-теоретик, лауреат
Нобелівської премії з фізики. Його дитинство пройшло у Єлисаветграді (нині
Кіровоград), закінчив Єлисаветградську чоловічу гімназію (1913 р.).
Микола Амосов - видатний український лікар, учений у
сфері серцево- судинної хірургії, біокібернетик.
Леонід Каденюк - перший космонавт незалежної
України, Г ерой України.
Відомі
українські спортсмени:
Сергій Бубка (стрибки з жердиною), Лілія Подкопаєва
(спортивна гімнастика), Оксана Баюл (фігурне катання), Яна Клочкова (плавання),
Олег Блохін і Андрій Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Ганна Безсонова
(художня гімнастика), брати Віталій та Володимир Клички, Василь Ломаченко і
Олександр Усик (бокс).
Учитель:
- У прислів’ях, приказках, крилатих виразах втілені моральні цінності
українського народу, які живуть сотні років та висвітлюють найвищу мудрість -
як бути Людиною.
- А
зараз ми проведемо конкурс «Дерево мудрості».
Незакінчені
прислів’я ,учням
пропонуємо закінчити їх.
«Без
верби і калини.» (немає України).
«Людина
без рідної землі.» (як соловей без гнізда).
«За
рідний край.» (життя віддай).
«Та
земля мила.» (де мати народила).
«За
народ і волю.» (віддамо життя і долю).
«Жити
- .» (Вітчизні служити).
«Нема
на світі другої України.» (немає другого Дніпра).
Усім ці чесноти,
яким вчить народ ,властиві нашим героям. Мужнім хлопцям, чоловікам, дівчатам та
жінкам, які боряться за незалежність і самостійність нашої країни зараз. Адже
нам знову посилаються випробування.
Учень : (Мороз)
Давайте звернемося до легенди, яка пояснює
назву слова «Україна».
Кажуть, коли представники народів прийшли до Бога,
щоб визначитися, яку їм землю обирати і як її назвати, коли були призначені
французам – Франція, німцям – Німеччина, і коли залишилося тільки двоє дівчат,
глянув на них Всевишній і сказав: «Ви – євреї, жили в раю, у вас було все: і
достаток, і мудрі пророки, але ви не вміли цього шанувати – то будете відтепер
називатися країною Ізраїль, тобто вигнані з раю». Поглянув же на друге вбоге,
але горде дівча, і сказав: «А ви – дуже працьовиті і мужні люди. Вам жити в раю
і держава ваша називатиметься Україна. Але щоб справді бути такою країною,
треба пройти через важкі випробування війнами і холодом, голодом і хворобами,
стихіями і всілякими негараздами».
І, напевно, якраз ті випробування переживає зараз
Україна.
- Листопад – лютий 2014 р. – Революція гідності,
Майдан.
27 лютого
2014 р. – дії сепаратистів при підтримці Росією проти
України, захоплення будівлі
Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Учитель :
- Як ви думаєте, чи правомірними є дії РФ? ( версії учнів)
Ні для кого не секрет,
що сьогодні на Сході України йдуть військові дії. Сили АТО намагаються
протистояти терористам. Більшість жителів Донецької та Луганської областей
виїхали з зони АТО.
Погодьтеся, коли
йдеться про честь та гідність твоєї країни, коли ворог посягає на територіальну
цілісність, коли раптом виникає гурт зрадників країни, ми не можемо вести
дискусії, кому йти воювати. Це – обов’язок кожного. Не залежить це, де ти
живеш, де служив, ким працюєш. Тому всі ми повинні бути вдячні тим, хто
відстоює право України бути гордою державою, хто захищає вас із нами. Жах лише
в тому, що гинуть наші співвітчизники. У серпні в Нову Одесу, додому , не повернувся із зони АТО Новіцкій
Анатолій.
Молодий юнак 22
роки поїхав захищати цілісність нашої Батьківщини, а скільки їх таких героїв
загинуло на Майдані - «Небесна сотня»,
на фронтах неоголошеної війни з нашим «дружнім» сусідом?
Давайте пам`янемо полеглих хвилиною мовчання під козацьку героїчну баладу.
Музика «Пливе кача».
ІУ. Підведення підсумків виховної години.
Учень : (Ростокін)
ЄДИНА
УКРАЇНА
Нехай
ніхто не половинить,
Твоїх
земель не розтина,
Бо
ти єдина, Україно,
Бо
ти на всіх у нас одна.
Одна
від Заходу й до Сходу,
Володарка
земель і вод –
Ніхто
не ділить хай народу,
Бо
не поділиться народ.
Нехай
ніхто не половинить,
Твоїх
земель не розтина,
Бо
ти єдина, Україно,
Бо
ти на світі в нас одна.
(Дмитро
Чередниченко)
Учитель: - Колосальна і багаторічна справа сучасного
державотворення була розпочата на фундаменті, який закладався впродовж віків.
За нами – велике героїчне минуле, зі
звитягою і випробуваннями, здобутками і
протиріччями, болісними помилками, трагедіями і втратами. І все це – наша
історія – провісник майбутньої свободи.
Україна багатонаціональна,
багатомовна, але Україна єдина. Пам’ятаємо, не
забуваємо і цінуємо нашу Батьківщину. Збережемо наш патріотизм, віру та силу
духу для наступних поколінь.
Бо «Ми тут. Ми всі. Ми є. Ми гурт. Єднаймося. Ми
є той грунт подій майбутніх вирішальних»
Матеріал для учнів
Учень: Народе мій, пишаюся тобою:
Моя
душа - частинка твого «Я».
Красою
правди у святім двобою
Понад
Майданом сонця лик сія...
Є
нація! Хай знають всі у світі:
Ми
є! Народ піднявся із колін!
І
переможно сонце правди світить,
Співає
гордо наш Державний Гімн.
(Звучить
Державний Гімн України).
Учениця : (Малик) Віддавна на
території України існували держави скіфів, сарматів, готів та інших народів, але
відправним пунктів української державності і культури вважається Київська Русь
(ІХ-ХІІІ століття).
Формування новітньої нації припало на часи
визвольної війни 1648-1657 років під проводом Богдана Хмельницького проти Речі
Посполитої. Результатом війни стало заснування в України козацької держави -
Війська Запорозького.
У ХУІІІ столітті козацька автономія була
ліквідована. Під час української революції початку ХХ століття постало декілька
національних держав: Українська Народна Республіка, Українська Держава,
Західно-Українська Народна Республіка.
У 1919 році відбулося возз’єднання українських
земель, проголошено Акт злуки. У 1922 році Українська республіка ввійшла до
складу Радянського союзу. Сучасна держава Україна утворилась у результаті
розпаду Радянського союзу 1 грудня 1991 року.
Україна - унітарна держава, територія якої
поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу
державних утворень і не володіють суверенними правами.
Учень : (Коваль) Хто ми? Хто ж ми, українці?
Звідки ми взялися?
"Звідки й всі, - один промовив, - тепер
розберися".
Історія України правічна. Вона сягає у
кілька тисячолітню глибину. Перша держава на території України
з’явилася 7 тисяч років назад. Українські землі були заселені мирними хліборобами закоханими у свою землю,
але мужніми і непереможними. І у нас є підстави думати, що трипільська
цивілізація, яка виникла на території України, була найдавнішою з усіх відомих.
Про це розповість наш телевізійний сюжет.
Учні переглядають історичний ролик №2 » Трипільська
цивілізація»)
Зажурилась Україна, бо
нічим прожити,
Витоптала
орда кіньми маленькії діти.
Котрі
молодії – у полон забрато;
Як зайняли,
то й погнали до пана, до хана.
Нестерпно стало жити українському людові в неволі, і
почав він утікати. Втікачі називали себе козаками. Вони заснували Запорізьку
Січ. Сміливі і волелюбні козаки стали гордістю України. Вони стали
захисниками і оборонцями всього народу. А щоб не розгубити навичок захисника,
придумали бойовий танець – гопак. Про це розповість наш телевізійний сюжет.
(Учні
переглядають історичний ролик №3 » Бойовий гопак» )
Учень: (Богданов)
Я
дуже уважно слухав
наших істориків і у мене є доповнення до їхнього матеріалу. Я дослідив історію походження деяких слів, а саме:
Слово «Україна» – утворилося від
словосполучення « у своєму краю»,
Слово «українець» – це той, хто живе у своєму краю.
Слово «козак» має кілька версій про
походження. Нам сподобалася така: козак
походить від слова «косак». Кілька тисяч років тому так називались воїни, які
носили на голові косу. Коса – це символ приналежності до касти воєначальників.
Право носити косу давалось тільки найкращим воїнам.
Учениця: Середа М.)
Один давньогрецький філософ казав: «Заговори, щоб я
тебе побачив». Це дуже символічний вислів із глибоким змістом. Якими побачать
українців інші народи, залежить від самих українців. Ми хочемо бути багатомовними
та освіченими, хочемо, щоб про нас знав увесь світ, хочемо шанувати та любити
рідну мову. Українська мова - це святі скрижалі української нації, тому її слід
берегти, пишатися нею, завжди пам’ятаючи про її значення, про її цілющу,
відроджуючу силу:
Ми з нею відомі усюди,
Усе, що треба, нам є А хто свою мову забуде,
Той серце забуде своє.
Вона, як зоря пурпурова,
Що сяє з небесних висот.
І там, де звучить рідна мова,
Живе український народ.
В. Сосюра
Учень:
(Атаманчук)
Тарас Григорович Шевченко - український поет,
філософ, письменник, графік, художник, політик, громадський діяч, і, як кажуть
самі українці, духовний батько сучасного українського народу.
Григорій Сковорода - педагог, поет, просвітитель,
філософ, автор трактатів, байок, пісень.
Микола Лисенко, український композитор, автор опер
«Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер і оперет.
Михайло Грушевський - історик, організатор
української науки, професор, автор ілюстрованої історії України.
Борис Патон всесвітньо відомий вчений у сфері
металургії і технології металів, академік, президент Національної АН України,
автор технології зварювання тканин.
Ігор Тамм - видатний фізик-теоретик, лауреат
Нобелівської премії з фізики. Його дитинство пройшло у Єлисаветграді (нині Кіровоград),
закінчив Єлисаветградську чоловічу гімназію (1913 р.).
Микола Амосов - видатний український лікар, учений у
сфері серцево- судинної хірургії, біокібернетик.
Леонід Каденюк - перший космонавт незалежної
України, Г ерой України.
Відомі
українські спортсмени:
Сергій Бубка (стрибки з жердиною), Лілія Подкопаєва
(спортивна гімнастика), Оксана Баюл (фігурне катання), Яна Клочкова (плавання),
Олег Блохін і Андрій Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Ганна Безсонова
(художня гімнастика), брати Віталій та Володимир Клички, Василь Ломаченко і
Олександр Усик (бокс).
Учень : (Мороз)
Давайте звернемося до легенди, яка пояснює
назву слова «Україна».
Кажуть, коли представники народів прийшли до Бога,
щоб визначитися, яку їм землю обирати і як її назвати, коли були призначені
французам – Франція, німцям – Німеччина, і коли залишилося тільки двоє дівчат,
глянув на них Всевишній і сказав: «Ви – євреї, жили в раю, у вас було все: і
достаток, і мудрі пророки, але ви не вміли цього шанувати – то будете відтепер
називатися країною Ізраїль, тобто вигнані з раю». Поглянув же на друге вбоге,
але горде дівча, і сказав: «А ви – дуже працьовиті і мужні люди. Вам жити в раю
і держава ваша називатиметься Україна. Але щоб справді бути такою країною,
треба пройти через важкі випробування війнами і холодом, голодом і хворобами,
стихіями і всілякими негараздами».
І, напевно, якраз ті випробування переживає зараз
Україна.
- Листопад – лютий 2014 р. – Революція гідності,
Майдан.
27 лютого
2014 р. – дії сепаратистів при підтримці Росією проти
України, захоплення будівлі
Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Учень : (Ростокін)
ЄДИНА
УКРАЇНА
Нехай
ніхто не половинить,
Твоїх
земель не розтина,
Бо
ти єдина, Україно,
Бо
ти на всіх у нас одна.
Одна
від Заходу й до Сходу,
Володарка
земель і вод –
Ніхто
не ділить хай народу,
Бо
не поділиться народ.
Нехай
ніхто не половинить,
Твоїх
земель не розтина,
Бо
ти єдина, Україно,
Бо
ти на світі в нас одна.
(Дмитро
Чередниченко)
Немає коментарів:
Дописати коментар